4 lis 2014

Rozwój osobisty, czyli dlaczego warto inwestować w siebie?

Dziś chciałabym poruszyć, wydaje mi się dość popularny temat, a mianowicie kwestię rozwoju osobistego.Z tego tekstu dowiesz się:

Czym jest rozwój osobisty?
Dlaczego warto inwestować w siebie?
Jak możesz wykorzystać popularne kanały social media do pogłębiania swojej wiedzy?


Rozwój osobisty


Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest zjawisko rozwoju osobistego. Wpisując hasło w google, od razu jesteśmy przekierowani na strony internetowe profesjonalnych coach'ów, czyli trenerów. Zajmują się oni tłumaczeniem konsekwencji zachowań ludzkich. Opisują rzeczywistość, która nas otacza. Pomagają zrozumieć świat, by zacząć postrzegać go jako miejsce realizacji naszych potencjalnych marzeń/zamierzeń.

Nie bez powodu zaktualizowano powiedzenie, że „marzenia się nie spełniają. Marzenia się spełnia”.

Faktem jest, że jeżeli sami nie podejmiemy działań mających na celu poprawę naszych warunków bytowych, nikt za nas tego nie zrobi.

Co jest zatem determinantem sukcesu? Na pewno silna wola oraz pracowitość. Bez pracy nie ma kołaczy. Jeżeli nie określisz się, czego tak naprawdę chcesz od życia, to spędzisz je na pracy, której efekty nawet Ciebie na satysfakcjonują. Rób coś, co przyniesie korzyść nie tylko Tobie, ale i drugiemu człowiekowi. Znajdź swój cel, swoją mocną stronę i doskonal swoje umiejętności.

Dlaczego warto inwestować w siebie?


Bo życie jest jedno, nie zmarnuj go. Jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia, tyle ciekawych osób do poznania oraz tyle ciekawych rzeczy do zrobienia. Szkoda życia na marnowanie się w nieciekawej pracy, która nie jest dla Ciebie wyzwaniem.

Możesz powiedzieć – tak jasne, wszystko jest łatwo napisać, jednak kiedy przychodzi co do czego, to rzeczywistość okazuje się być brutalna, a praca w markecie na kasie najlepszą i często jedyną opcją. Wcale tak nie musi być. Spójrz na ludzi, którzy coś w życiu osiągnęli. Myślisz, że dostali karierę/pieniądze/sukces w prezencie od losu? Jakiś procent może, nie przeczę! Jednak większość doszła do swojej aktualnej pozycji ciężką pracą.

Szukasz inspiracji? Sięgnij po biografie ludzi sukcesu. Zobacz, ile po drodze na szczyt ponieśli porażek. Nie liczy się ile razy upadniesz. Liczy się, ile razy się podniesiesz i pójdziesz dalej.
Porażki traktuj jak lekcje, wyciągaj z nich wnioski. W przyszłości będziesz wiedział jak się zachować w analogicznej sytuacji.

Zacznij ciężko nad sobą pracować. Moim uczniom podczas Spinningu powtarzam – jest ciężko? To dobrze, bo właśnie jedziesz na szczyt. Wspaniałe jest to, że jest to tak uniwersalne... Z sali treningowej przenosimy doświadczenie na grunt życia w społeczeństwie. Skoro zmierzam na szczyt, nie mogę narzekać, że jest mi ciężko.

Kształtowanie swojego charakteru – to bardzo trudna umiejętność, która wymaga 1000% zaangażowania. Jeżeli sam nie zainteresujesz się swoim losem, nikt za Ciebie tego nie zrobi. Nie licz, że jakimś magicznym sposobem znajdziesz się na szczycie. Buduj swoją pozycję, rozwijaj siebie, inwestuj w siebie.

Większość ludzi ma tendencję do narzekania, chodzenia na przysłowiową łatwiznę. „Nie da się” - ile razy w życiu już to słyszałeś? Co gorsza, ile razy to powiedziałeś?


Kanały social media w kreowaniu swojej osobowości


Wiesz, że to co pojawia się na Twojej ścianie na Facebooku, jest zapamiętywane przez Twój mózg? Bardzo Cię proszę, po przeczytaniu tego tekstu, zrób porządek ze stronami, które obserwujesz! Wyrzuć nic nie wnoszące treści, polub strony, których treść w jakikolwiek sposób może wzbogacić Twoją wiedzę. Wydaje się, że przeglądanie Facebooka, to czynność pozbawiona jakiegokolwiek sensu – mnóstwo zdjęć znajomych, żenujące dowcipy, śmieszne filmiki. Spójrz na Facebooka jak na narzędzie do samodoskonalenia. Otaczaj się informacjami, które mogą Ci się w życiu przydać. Podobnie sprawa wygląda z Instagramem oraz innymi kanałami social media. Zasada jest prosta: SELEKCJONUJ treści. Dokonuj wyboru. Świadome kreowanie swojej internetowej przestrzeni pomoże Ci kontrolować informacje, które płyną ku Tobie.

Jeżeli zdarzy się, że coś Cię zainteresowało, zazwyczaj szukasz w sieci więcej informacji na dany temat. Dobrze jest obserwować blogi osób, które naprawdę „siedzą” w temacie. Ja przykładowo w ten sposób znalazłam Mateusza Grzesiaka – coucha, którego cechuje ogromna charyzma! Człowiek pokazuje, jak z przeciętnego, otyłego faceta można dojść do przystojniaka, który ma coś do powiedzenia! Mateusza cenię przede wszystkim za jego merytoryczne podejście – facet po prostu wie, o czym mówi. Pokazuje, że można stać się kimś, wystarczy odrobina samozaparcia. Jeżeli chcesz coś zmienić w swoim życiu, to zacznij przede wszystkim od podejścia. Sprecyzuj swoje cele, ustal strategię działania i do boju ;)

Wiesz, że możesz osiągnąć wiele? Masz ogromny potencjał. Pozwól, by ten potencjał mógł ujrzeć światło dzienne. Konsekwentnie krok po kroku realizuj swoje cele, a osiągniesz to, o czym zawsze marzyłeś.
_____________________________________________________________________
Tak na zakończenie chciałabym, żebyś zrobił małe ćwiczenie. Weź kartkę papieru. Napisz listę rzeczy, które chciałbyś osiągnąć. Wyznacz sobie cel na rok bądź dwa. Zobacz, że realizacja marzeń wcale nie jest tak odległa. Nie rezygnuj z planów, tylko dlatego, że coś wymaga czasu bądź ciężkiej pracy. Wiesz dlaczego? Ponieważ WARTO!

Jakie jest Twoje podejście, drogi Czytelniku, do kwestii rozwoju osobistego? Wierzysz w siebie i swoje możliwości? Jaki jest Twój sposób na rozwiajnie własnych talentów?8 komentarzy:

 1. bardzo fajnie :) zawsze mówię - jak sama o siebie nie zadbam to kto to zrobi :)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz rację pensjonarka :)
   w pełni zgadzam się z postem, motywacja to podstawa o której zawsze warto pamiętać

   Usuń
 2. Od dawna zastanawiam się jak swojego zmotywować do działania. Mogę polecić stronkę na której również sporo się dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, inwestujmy w siebie: w sport, w wiedzę, bo warto.

  OdpowiedzUsuń
 4. Inwestycja w siebie to najlepsza sprawa. Ostatnio testuje nową wiedzę w tym aspekcie, np taka metoda 5s, to z pozoru prosta sprawa a robi całkowity przewrót w życiu. Oczywiście pozytywny. Albo metoda 5why, wystarczy kilka prostych pytań i sami dochodzimy do nowych wniosków.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba w siebie inwestować koniecznie! Bo kto jak nie by zainwestujemy w siebie? Idąc tym tokiem myślenia postanowiłam zrobić kurs masażystki. Odbyłam kilkuletnią praktykę, aż dojrzałam do pomysłu, żeby założyć własną firmę. Żeby urządzić gabinet wzięłam kredyt dla firm. Wrocław tani nie jest, więc koszty były z kosmosu. Ale jakoś podołałam. Mam swój wymarzony gabinet i jestem na swoim :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajny wpis. Osobiście uważam, że trzeba inwestować w siebie i we wszystko co do nas należy. Ja przy prowadzeniu własnej firmy nauczyłam się, że inwestowanie jest bardzo ważne, w szkolenia dla siebie i pracowników, w marketing, a teraz chcę naet zainwestoać w nowe oprogramowanie dynamics 365 for operations Bo lepiej na początku mniej zarobić, czy wydać więcej pieniędzy żeby póxniej zbierać wyższe zyski!

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetnie napisane! I dało kopa motywacji ;)

  OdpowiedzUsuń

Napisz, co sądzisz