22 cze 2015

Jak zacząć realizować swoje cele?

Czy należysz do osób, które lubią kontrolować swoje życie? Lubisz mieć świadomość, że od Twojej decyzji zależy, w jaki sposób rozwiążesz problem bądź sprostasz nawet najdrobniejszym wyzwaniom?

A może należysz do osób, które uważają, że wszystko jest dziełem przypadku, a my tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wpływać na to, co dzieje się w naszym życiu?

Niezależnie, do której grupy się zaliczasz, chciałabym dzisiaj poruszyć kwestię, w której możesz się wykazać - Twoja decyzyjność bowiem odgrywa tutaj istotną rolę. 

Na pewno na swojej drodze spotkałaś/spotkałeś wiele osób, które osiągnęły sukces. Są to ludzie tacy, jak Ty, jednak posiadają pewną cechą, która sprawiła, że udało im się realizować w pewnych obszarach. Coś czego Ty nie masz. Coś, co kryje się w każdym z NAS, wystarczy tylko chwila pracy i skupienia. 

Chcę dziś uzmysłowić Ci, że Twój sukces zależy tylko i wyłącznie od Ciebie i od Twojej determinacji. Jak wytrwać w realizacji celu? Skąd czerpać motywację, gdy ciągle jest pod górkę, a efektów jak nie było, tak nie ma?

Pamiętaj, powodzenie w realizowaniu swoich założeń nie jest dziełem przypadku!!!! Jeśli komuś coś udało się fartem, super. Ja jednak wiem, że nie mam aż takiego szczęścia i muszę do pewnych rzeczy dojść swoją ciężką pracą. Przykład? Wymarzone ciało, nad którym wciąż pracuję. A, że jest to praca, która sprawa mi masę satysfakcji, to już inna historia ;) 

Wracając jednak do tematu realizowania celu. 

Zasada pierwsza: sprecyzuj swój cel - zadbaj o jak największą ilość szczegółów. Łatwiej bowiem realizować konkretny cel, aniżeli ogólny. Nie rzucaj zdawkowych informacji, zadbaj o precyzję. Im więcej detali, tym lepiej.

Pamiętaj, aby Twój cel miał charakter pozytywny. Używając negatywnego sformułowania będziesz koncentrować się na tym, czego chcesz uniknąć. Efekt? Nieświadomie oddalasz się od realizacji tego, co sobie założyłeś. 

Zamiast mówić: nie chcę być biedny, mów: chcę być bogaty. Prosty zabieg, który wzmocni Twoją determinację. 

źródło: pinterest

Twój cel musi mieć jeszcze jedną podstawową cechę. Twój cel musi być SMART.

S - simple (prosty) - nie komplikuj niepotrzebnie spraw. Pamiętaj, że proste rozwiązania są najlepsze.

M - measurable (mierzalny) - zadbaj o to, abyś był w stanie określić, ile dobra chcesz osiągnąć. Zamiast mówić 'chcę mieć dużo pieniędzy', mów "chcę mieć milion dolarów na koncie' - w tym przypadku odhaczasz dwa punkty: szczegółowość oraz mierzalność. Dobra rada: stosuj się do zasady, chcę mieć tyle, ile mogę włożyć do samochodu (trzymając się naszego przykładu: milion spokojnie wpakuję do auta ;)). 

A - achievable (osiągalny) - mierz siły na zamiary. Pamiętaj, aby Twój cel był możliwy do zrealizowania. Nie narzucaj sobie rzeczy niewykonalnych, bo niepotrzebnie się sparzysz i zniechęcisz, a tego nie chcemy ;)!

R - relevant (istotny) - skoro wybrałeś taki cel, to na pewno jest on istotny. Zwróć tylko uwagę, czy osiągając swój zamiar, przyczynisz się do poprawy jakości życia również innych osób? Kieruj się wyższymi pobudkami, aniżeli zaspokojenie własnych potrzeb...

T - timely defined (określony w czasie) - skoro chcę mieć milion na koncie, chciałabym również wiedzieć, kiedy to się stanie. Wyznacz sobie realny deadline. Pierwszy milion przed trzydziestką? Sonunds like a plan! ;) 


Pamiętaj, że realizowanie swojego celu to długotrwały proces. Weź kartkę papieru i spisz swoje pomysły. Zapisuj każdą myśl, każde zadanie, które zbliży Cię do realizacji planów.

Jeśli zaczniesz dzisiaj, zaraz, to już jesteś o jeden krok bliżej ;) 

I pamiętaj o wizualizacji. To nieodłączny element, którego nie sposób pominąć w drodze na szczyt ;) Wyobraź sobie, jak się czujesz, gdy już osiągnąłeś sukces - jak wyglądasz, co mówisz, w jaki sposób się zachowujesz. Zobacz przyjaciół, najbliższych, którzy Ci gratulują i cieszą się Twoim zwycięstwem. Zobacz wszystko, opisz emocje, które Ci towarzyszą. Poczuj wdzięczność. Uśmiechnij się do siebie - w końcu należy Ci się wszystko co najlepsze ;)


2 komentarze:

  1. Świetny post :) Bardzo przyjemnie się czyta i jest niezwykle pomocny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cel -->realizacja--.spełnienie i tyle w tym temacie :)

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co sądzisz