5 wrz 2015

Jak rozwijać kreatywność? Praktyczne sposoby na pobudzenie kreatywnego myślenia

Dziś będzie troszkę o temacie, który mnie niezwykle frustruje, a wręcz irytuje. Otóż, zewsząd atakuje nas hasło: bądź kreatywny! Ale… czym tak naprawdę jest ta kreatywność? Co to znaczy być kreatywnym. I w końcu, jak być kreatywnym człowiekiem? Czy istnieją jakieś magiczne sposoby, jak rozwijać kreatywność?Dziś, żeby być kimś i osiągnąć sukces MUSISZ być kreatywny, innowacyjny, otwarty, spektakularny, etc. 
Jednak ja, wzruszam ramionami, i mam wrażenie, że "wszystko już było". Dosłownie. Wpadnie mi do głowy genialny pomysł. Googluje - było. Kolejny - było. Mam wrażenie, że moje twórcze myślenie wzięło sobie wolne, a ja powielam utarte schematy. 

Jeśli Ciebie również dopadają takie myśli i cierpisz na "zastój" kreatywnych poczynań, pozwól, że posłużę się słowami Alberta Sznet-Gorgyi'a (noblisty, który odkrył i ustalił budowę chemiczną witaminy C ;))

Dokonanie odkrycia polega na spojrzeniu na coś w ten sam sposób, co pozostali, i na myśleniu o tym czymś w inny sposób niż pozostali

No i właśnie tym sposobem dochodzimy do esencji kreatywności. Wic polega na tym, by spojrzeć na problem i w sposób niekonwencjonalny ten problem "ugryźć". 

Dobra wiadomość jest taka, że gen kreatywności nie jest domeną tylko i wyłącznie artystów, pisarzy bądź naukowców. 

Tak naprawdę w każdym z nas drzemią pokłady twórczych pomysłów, które tylko czekają na dostrzeżenie i wdrożenie ich w życie. 

Kreatywność idzie w parze z wyobraźnią. Pamiętasz swoją ulubioną zabawę z dzieciństwa? Pamiętasz, jak bez nowoczesnej technologii, komputerów i smartfonów, byliśmy w stanie bawić się w sklep, dom czy szkołę? To właśnie zasługa naszej kreatywności i wyobraźni. Dziecko ma niesamowitą zdolność kreowania swojej rzeczywistości. Dopiero z wiekiem, ucząc się obowiązujących w społeczeństwie norm, tłmasimy naszą naturalną kreatywność i twórcze podejście. Narzucony schemat zachowań sprawia, że "płyniemy z prądem", cechuje nas konformizm. 

Jak zatem nauczyć się "obsługiwać" swoją kreatywność? Czy istnieją sposoby na rozwijanie kreatywności? 

Oczywiście. Przykładem może być czynność bądź środowisko, w którym się aktualnie znajdujesz. 
Bez wyobraźni nie ma kreatywności. Pracując ze swoją wyobraźnią, rozwijasz kreatywność. Zatem książka w dłoń i czytaj. Znasz to uczucie, jak czytasz książkę, a w Twojej głowie przewijają się kadry, jak w dobrym filmie? To jest właśnie doskonałe ćwiczenie wizualizacji. Staraj się wyostrzyć każdy detal, analizuj to, co widzisz. W trakcie lektury zadawaj sobie pytania: w jakim celu autor zdecydował się na takie rozwiązanie? Dlaczego główny bohater postępuje w ten, a nie inny sposób. 
Kładziesz się spać, a w Twojej głowie zaczyna się gonitwa myśli? Bywa również tak, że tuż przed snem, nasze myśli galopują. Staraj się nie oceniać swoich myśli. Wystawianie recenzji wiążę się z ograniczaniem własnej kreatywności. Zasada jest taka sama, jak podczas burzy mózgów. Zapisujesz KAŻDY pomysł. Nawet ten najbardziej absurdalny. Wyobraźnia nie zna pojęcia, że coś jest niemożliwe. Cała zabawa polega na prześciganiu się coraz bardziej innowacyjnych pomysłów. 

Czasem, podczas wykonywania jakiejś czynności, zdajesz sobie sprawę, że wpadasz na dobre pomysły. Może podczas uprawiania sportu, gotowania bądź medytacji? To jest właśnie Twoje środowisko - kolebka dobrych pomysłów. Aranżuj więcej sytuacji, które wpływają pozytywnie na proces twórczego myślenia. Innym bodźcem może być dobra muzyka. Moim patentem jest słuchanie spokojnych, instrumentalnych utworów. Kiedy mam zlecone jakieś zadanie, za które zabieram się jak do jeża, włączam muzykę relaksacyjną i… czuję jak spływa na mnie natchnienie ;) Nagle coś, co przed chwilą było awykonalne, staje się zwykłym procesem. Czynnością, która po prostu wykonuję, nie dopisując żadnej ideologii. 

Korzystam również z map myśli. Mapy myśli, to specjalne narzędzie, które coraz częściej wykorzystywane jest w korporacjach i organizacjach. Jakie jest zadanie mapy myśli? Oczywiście ułatwienie pracy. Bazujemy na skojarzeniach. Dozwolone jest rysowanie, kolorowanie, pisanie. Sam proces powstania mapy myśli jest niezwykle inspirujący i kreatywny. Wychodzimy od centrum - czyli problemu bądź zagadnienia, z którym przychodzi nam się zmierzyć. Kolejno, na zasadzie skojarzeń, dopisujemy kolejne warianty - potencjalne rozwiązania. Tworzy nam się sieć połączeń, która jest czytelna dla naszego mózgu - ze względu na stosowanie linii. Badania dowiodły również, że programowanie map myśli, ułatwia zapamiętywanie i jest skuteczniejsze niż linearne rozpisywanie problemu na kartce papieru. 

Mind mapping. Mapy myśli - przykładowa ilustracja

***

Kreatywność to cecha, nad którą warto pracować. Pamiętajmy, że oprócz ćwiczeń fizycznych, warto również ćwiczyć swój umysł. Poddając się wysiłkowi, jakim jest rozwiązywanie problemów, radzenie sobie z wyzwaniami, w konsekwencji skutkuje sprawnym umysłem i głową pełną pomysłów. 
Macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na pobudzenie kreatywności i twórczego myślenia? ;) 
2 komentarze:

  1. Śliczna dziewczyna ale naprawde te brwi są strasznie mocne, grube i przerysowane- to nie jest hejt to źle wygląda.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja rozwijam swoją kreatywność różnymi sposobami :)

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co sądzisz