6 kwi 2016

Dlaczego warto pisać dziennik bądź pamiętnik?

Dlaczego warto piać dziennik bądź pamiętnik?
Dlaczego warto piać dziennik bądź pamiętnik?

Należysz do osób, które regularnie prowadzą dziennik bądź pamiętnik? Co skłania cię, abyś poświęciła chwilę na spisanie swoich refleksji, odczuć, wspomnień?
Chwile są ulotne, dlatego dobrze jest nauczyć się je zatrzymywać. Pamięć też jest dobra, ale w większości przypadków wspomnienia blakną.

Fotografia i słowo pisane to niezawodne sposoby na zatrzymanie tych wszystkich dobrych chwil na dłużej.

Poza tym... jeśli wrócisz do swoich zapisków po pewnym czasie możesz zobaczyć, jak bardzo się zmieniłaś. Jak zmieniło się twoje podejście do niektórych spraw. A może niektóre komentarze i stanowiska pozostaną niezmienne, niezależnie od upływającego czasu?

Pisanie to również dobra terapia. Jeśli coś cię dręczy, myśli kołaczą się po głowie, daj upust wszystkim emocjom i zacznij pisać. Pisz wszystko, co przychodzi ci na myśl. Nie oceniaj treści i nie krytykuj. Twoim celem jest „pozbycie” się wszystkich idei, nawet tych najbardziej absurdalnych.

Opisuj dzień, staraj się nazywać stany emocjonalne, jakie ci towarzyszyły w danej sytuacji. Wypisuj listy marzeń i celów. Snuj plany, jak będzie wyglądało twoje życie za pięć, dziesięć, piętnaście lat. Tutaj nie ma żadnych barier – przecież papier przyjmie wszystko. Miej świadomość, że jeżeli jakaś myśl narodziła się w twojej głowie, to możesz podjąć działania, by ją urzeczywistnić. Głęboko wierzę w potencjał ludzi. Wierzę, że jeżeli coś sobie założymy, to jesteśmy w stanie to wszystko osiągnąć. Wystarczy rozejrzeć się i zobaczyć, że ludzie żyją według własnych zasad, robią w życiu to, co sprawia im największą przyjemność. Życie jest cudem i nie polega na zadręczaniu się! Zacznij wierzyć w to, że ty też zasługujesz na same dobre rzeczy!

Nie ma tutaj ludzi uprzywilejowanych. Każdy ma takie same szanse. A co jeśli ktoś startuje z lepszego pułapu niż ja? Wszystko zależy od twojej postawy. Jeżeli masz w sobie wystarczająco dużo siły i motywacji, to dojdziesz do wielkich rzeczy. Może zajmie ci to odrobinę więcej czasu, ale satysfakcja wszystko ci wynagrodzi.

Kolejne użyteczne narzędzie, to zeszyt wdzięczności, o którym już wspominałam. Codziennie, tuż przed zaśnięciem wypisuje kilka powodów, za które jestem wdzięczna danego dnia. Wcale nie muszą być to wielkie czyny, czasem wystarczy drobiazg, który sprawił, że na mojej twarzy pojawił się uśmiech. Praktykowanie wdzięczności pomaga nam docenić naszą rzeczywistość. Może ci się wydawać, że wiedziesz beznadziejny żywot, ale to tylko twoja błędna percepcja. Zacznij dostrzegać pozytywne aspekty twojego życia, zacznij doceniać, że masz wokół siebie dobrych ludzi, na których możesz liczyć. Może masz cudownego zwierzaka, który po ciężkim dniu, zawsze wita cię z ogromną i beztroską radością?

Detale. To one decydują o jakości naszego życia. Jeżeli nauczysz się je dostrzegać i okazywać wdzięczność, natychmiast odczujesz zmianę jakościową twojego życia. Małe działania przynoszą wielkie rezultaty!Masz jakieś doświadczenia z pisaniem dzienników bądź pamiętników? ;) Ja posiadam nawet swoje zapiski z czasów dzieciństwa! Gdy sięgam po moje wypociny z tamtego okresu nie mogę powstrzymać się od śmiechu! ;)

3 komentarze:

  1. Powrót do takiego pamiętnika sprzed lat to niekiedy przyczyna wstydu nawet przed samym sobą...

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś pisałam takie pamiętniki. Ja z przyjemnością do tego wracam. Patrząc na niektóre sytuacje z dystansem można sie wiele nauczyć, albo po prostu pośmiać. :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super, sam chyba też zacznę pisać :D

    OdpowiedzUsuń

Napisz, co sądzisz