1 cze 2016

5 skutecznych sposobów na motywację

W dzisiejszym wpisie przedstawię Ci 5 skutecznych sposobów na zmotywowanie się. Niezależnie od tego czy zależy Ci na regularnym uprawianiu sportu, czy chcesz nabyć nową umiejętność. Proste i skuteczne sposoby na motywację są najlepsze! Wprowadzając do swojego życia kilka ułatwień, przekonasz się, że wytrwanie w swoim postanowieniu wcale nie jest takie trudne, ba! Z czasem stanie się nawet przyjemnością :)
 1. Określ swój CEL
  Podstawowa i fundamentalna zasada. Bez niej ani rusz. Jeżeli świadomie nie wyznaczysz sobie celu, nigdzie nie dojdziesz. Proces sam w sobie się wydłuży, Ty po pewnym czasie stracisz zainteresowanie i najprościej w świecie – odpuścisz.
  Cel powinien być sprecyzowany. Tutaj przyda się dokładność i skrupulatność. Najlepiej, abyś zanotowała wynik swoich rozważań. Wnioski, do których dojdziesz pomogą Ci wytrwać. Będziesz w stanie kontrolować swoje postępy, by w końcu móc podnieść poprzeczkę i wymagać od siebie więcej!
  Człowiek dość szybko się dostosowuje do pewnych okoliczności, dlatego też warto zadbać o różnorodność uwarunkowań. Przykład, który to obrazuje: ćwiczenia na siłowni. Chodzi o progres, nie perfekcję. Jeżeli chcesz efektów, musisz dostarczać nowych bodźców. Pomoże Ci w tym chociażby zwiększenie obciążenia bądź zmiana planu treningowego.
 2. Znajdź partnera!
  Masz już swój cel? Doskonale! Pora na krok drugi, czyli poszukanie osoby, która pomoże Ci wytrwać w swoim postanowieniu. Motywacja lubi słabnąć, zwłaszcza jeśli działasz w pojedynkę. Dlatego warto „wciągnąć” swoją przyjaciółkę, partnera bądź rodzeństwo. Kolejna rzecz sprawdzona – jak umawiam się na siłownię z moją gym buddy, mam świadomość, że ona również wstaje, szykuje się i najzwyczajniej w świecie nie chcę jej wystawić do wiatru.
  Jeszcze miesiąc temu nie wyobrażałam sobie, że będę robiła trening siłowy trzy razy w tygodniu o 7:30 rano. Jednak odpowiednia dawka motywacji oraz umawianie się z drugą osobą na trening zrobiło swoje! Wyrabiam w sobie nawyk wczesnego wstawania – mój dzień jest dłuższy i jestem w stanie wykonać więcej obowiązków. Ćwiczenie z samego rana pozwala mi naładować się energią, a potreningowe endorfiny są motywacją samą w sobie ;) To uczucie potrafi nieźle uzależnić!
 3. Kontroluj postępy
  Rzecz bardzo przyjemna, a mianowicie monitorowanie swoich osiągnięć. Jeśli jesteś wzrokowcem, dobrze się sprawdzi tabela umieszczona w widocznym miejscu. Po każdym treningu bądź godzinie nauki nowej czynności, zaznaczaj wykonaną aktywność. Możesz zamalowywać kwadraciki, możesz odhaczać zaliczony trening bądź pokrótce opisać swój wyczyn! Każdy sposób jest dobry! Zaczynasz ćwiczyć, zrób sobie zdjęcie przed. Nie bój się przyglądać swojemu ciału, zachwycaj się każdą zmianą, nawet tą najdrobniejszą. Jeżeli udało Ci się przebiec 5 km bez przystanku, podziel się tą nowiną!
  Korzystaj z aplikacji mobilnych, które pozwolą Ci kontrolować swoje postępy. Zakładam, że telefon masz zawsze przy sobie, dlatego użyj go w sposób rozwojowy. Pamiętaj, że inwestycja w siebie i swoje możliwości nigdy nie jest czasem straconym. Na niektóre efekty trzeba dłużej poczekać, ale warto!
 4. Otaczaj się osobami, które mają podobny cel.
  Oprócz Twojego gym buddy, dobrze jest mieć znajomych, którzy podobnie jak Ty, dążą do zmian i ulepszania samego siebie. Otaczanie się takimi osobami pomaga Ci wzrastać. Staje się to Twoją codziennością, czymś naturalnym jak oddychanie. Z czasem zmienia się Twój sposób percepcji i postrzegania świata. Pewne nawyki odchodzą w niepamięć, zastępujesz je czymś nowym. Twoja społeczność poniekąd kształtuje Twój charakter, sposób myślenia. Znasz powiedzenie kto z kim przystaje, takim się stanie? Jeżeli jest to zmiana inplus, tak trzymaj!
 5. Poszukaj swojego guru.
  Ostatni punkt poniekąd wiążę się z punktem pierwszym – w ten oto piękny sposób kończę swój dzisiejszy wywód. Skoro masz swój cel, zapewne znasz również osobę, której udało się odnieść sukces w danej dziedzinie. Dlatego obserwuj poczynania Twojego autorytetu, postaraj się implikować pewne rozwiązania do Twojego życia.
  Skorzystaj z doświadczenia innych osób, wyciągnij wnioski i ucz się!
  Nie mówię jednak tutaj o bezmyślnym kopiowaniu drugiej osoby. Jeżeli jesteś sobą, to nie masz konkurencji!
A jak sytuacja wygląda u Ciebie? Masz swoje sprawdzone sposoby na motywację? Jeżeli tak, podziel się swoją opinią – może się okazać, że ktoś się zainspiruje Twoim sposobem i przystąpi do działania :) Warto szukać nowych opcji, poszerzać horyzonty. Tylko od nas zależy, w jaki sposób zorganizujemy swoje życie! :)  

13 komentarzy:

 1. Ja jestem oporna na motywacje :) Ale faktycznie, jeśli robi się coś z kimś komu również zależy idzie łatwiej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. 6. Nie spotykaj się z ludźmi, którzy mówią że nie dasz rady :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Osobom, które "ciągną nas w dół" mówimy nie! 🙃

   Usuń
 3. Bardzo fajny artykuł – dużo o tym jak znaleźć motywację to sportu tu https://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie wpisy, a zaraz po ich przeczytaniu warto ruszyć do akcji !:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Szkoda tracić cenny czas! :)

   Usuń
 5. Często sobie wyobrażam jak to już będzie kiedy uda mi się osiągnąć mój wymarzony cel i musze powiedzieć, że takie wizualizacje bardzo mnie motywują. Często też zapisuje sobie, co dokładnie chcę osiągnąć i jaką korzyć dzięki temu będę miała i w chwilach słabości lub zwątpienia zaglądam do tych notatek, żeby dodać sobie energii i zapału:). Bardzo fajnie opisałaś to wszystko. A przy okazji chciałam poinformować o zmianie terminu moich linkowych party. Od czerwca zaczynają się we wtorki, także serdecznie zapraszam na tego tygodniowe, ponieważ już trwa:). Pozdrawiam Ania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również zapisuję swoje cele oraz małe sukcesy :) Czasem ja kartkuję notatnik, to rozpiera mnie duma, że udaje mi się trwać w moich postanowieniach i konsekwentnie je realizować :)
   Dziękuję Aniu za komentarz i również pozdrawiam! :)

   Usuń
 6. I jeszcze do tego punktu otaczaj się osobami z podobnym celem, bym dopisała - unikaj osób, które demotywują, wyżerają energię. Jest trochę takich ogromnych pesymistów wokół nas, wg mnie najlepiej ograniczyć z nimi kontakty, bo ciężko osiągnąć sukces jak ktoś cały czas narzeka i mówi, że na pewno nam się nie uda.

  OdpowiedzUsuń
 7. Realizować cele razem z innymi-to bardzo cenna i ważna wskazówka. Dziękuję 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ nie ma problemu! :) Życzę powodzenia i wytrwałości!! :)

   Usuń
 8. Te sposoby działają :) Potwierdzam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Słomiany zapał to w sumie dla nas całkiem normalna rzecz. Brakuje nam w wielu obszarach życia motywacji do zmiany z tego, co zaobserwowałam, np. wystąpienia publiczne. Szkolenie w tym zakresie jest potrzebne szczególnie dla menadżerów czy handlowców, którzy czasem muszą wyjść przed szereg i coś powiedzieć. Tu o słomianym zapale można tylko napisać, że trudno pokonać nam własne lęki, dlatego po nieudanej próbie przełamania się po prostu rezygnujemy. Świetne są te Twoje porady, dlatego na pewno przydadzą się do stworzenia programu szkolenia chociażby w zakresie motywacji.

  OdpowiedzUsuń

Napisz, co sądzisz