1 kwi 2014

Jaki trening jest najbardziej efektywny

Rozpoczynając przygodę ze sportem, warto sobie zadać pytanie, jaki w ogóle jest nasz cel. Łatwiej jest realizować ściśle sprecyzowany plan, który ewentualnie z upływem czasu można modyfikować. Jak już osiągniemy pewien etap, przechodzimy do realizacji kolejnego, etc. Warto wyznaczać sobie nowe postanowienia i nieprzerwanie się doskonalić :) Jest to dodatkowa dawka motywacji i inspiracji.

Zacznijmy jednak od początku – jaki rodzaj treningu wybrać? Ćwiczyć w domu, na siłowni czy korzystać z usług trenera personalnego? Wszystko zależy od tego, jakim człowiekiem jesteś. Jeżeli masz w sobie wystarczająco dużo motywacji możesz ćwiczyć w domu – to nic nie kosztuje, na YT dostępna jest masa programów treningowych więc masz w czym wybierać. Jeżeli sofa ma zbyt dużą siłę przyciągania i nie jesteś w stanie zmotywować się do ćwiczeń w domu, warto odwiedzić siłownię. Niekiedy sam fakt wyjścia do ludzi, obcowania z nimi przyczynia się do tego, że pozytywnie się napędzamy i wzajemnie motywujemy do działania ;) Są również osoby, które potrzebują, by ktoś nad nimi stał i dyktował, jakie ćwiczenie w danym momencie wykonywać. Opcji jest wiele, każdy na pewno znajdzie coś dla siebie.

Teraz pojawia się kwestia, jaki rodzaj treningu wybrać? Ogólnie przyjmuje się, że trening cardio (kardio), zwany również wytrzymałościowym, jest słynnym spalaczem tłuszczu. Cechy charakterystyczne treningu cardio rysują się następująco:
  • jest to trening przeznaczony dla wszystkich – niezależnie od kondycji fizycznej;
  • polecany szczególnie osobom odchudzającym się;
  • polega na umiarkowanej aktywności przez stosunkowo długi czas;
  • źródłem energii jest tłuszcz;
  • aby trening był efektywny, należy wykonywać go minimum 3 razy w tygodniu powyżej 30 minut;
  • najbardziej powszechne formy tego treningu to: jogging, jazda na rowerze, pływanie;
Często trening cardio utożsamiany jest z treningiem aerobowym. Różnica jednak poleca na intensywności – w przypadku cardio intensywność naszego tętna maksymalnego nie przekracza 60% (maksymalne tętno oblicza się następująco: 220 minus nasz wiek); aeroby natomiast to trening intensywniejszy – do 75% tętna maksymalnego. Każdy człowiek reaguje inaczej – otóż najefektywniejsze spalanie odbywa się w warunkach tlenowych (zwiększa się wydajność płuc i serca), dlatego też bardzo intensywne treningi powodują, iż nasz organizm nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania tlenu (włączają się procesy beztlenowe, dochodzi do zakwaszania mięśni → przykre zakwasy, i niezbędny jest czas na regenerację).

Źródło - internety, jakość słaba, ale z obrazków można wywnioskować, co i jak :D
Kolejnym rodzajem treningu są interwały (znane również jako HIIT High Intensity Interval Training). Interwały charakteryzują się dużą intensywnością, jednak okresy bardzo intensywne przeplatamy umiarkowanymi. Całość treningu nie powinna przekraczać 25 minut. Różnica polega również w sposobie spalania tkanki tłuszczowej – otóż w przypadku cardio spalanie odbywa się podczas ćwiczeń, interwały natomiast mają to do siebie, że proces rozpoczyna się po zakończeniu treningu (organizm potrzebuje kolejnej dawki energii na odżywienie oraz regenerację). Trening interwałowy przeznaczony jest dla osób mogących poszczycić się dobrą kondycją fizyczną, a jeśli chodzi o częstotliwość – nie częściej niż 3 razy w tygodniu.

Warto zrobić sobie rozpiskę tygodniową, kiedy ćwiczymy daną partię ciała. Pamiętajmy również, żeby nie skupiać się tylko i wyłącznie na jednej grupie mięśni (od razu mam przed oczami napakowanych panów, którzy omijają leg day :D). Jeśli chodzi o ćwiczenia dla kobiet! Drogie Panie nie bójcie się pracy z obciążeniami! Rozsądny dobór obciążenia pozwoli Wam ładnie wyrzeźbić ciało, skóra się napnie i będziecie zadowolone z efektu ;) Co więcej, trening z obciążeniem może być krótszy, innymi słowy: lepiej zrobić mniej powtórzeń z odpowiednio dobranym obciążeniem, niż milion razy machać nogą bez żadnego ciężaru. Amen.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co sądzisz