Jeżeli jesteś już zmęczona powtarzalnością asortymentu sklepów z odzieżą, powinnaś spróbować czegoś nowego. Alternatywą dla popularnych sieciówek jest wizyta w second-handzie.
![]() |
Mój look na zakupy w second-handzie. Zawsze pamiętam, aby założyć wygodne ciuchy, które nie krępują ruchów oraz mieć obie ręce wolne - przydadzą się podczas przeglądania miliona wieszaków ;) |
Sklepy z używaną odzieżą są dosłownie wszędzie - malutki sklepik wciśnięty między piekarnię a spożywczaka, który mijasz codziennie w drodze do pracy bądź na uczelnię. Ogromne hale, w których wieszaki aż uginają się pod ciężarem ubrań. Również w wirtualnej przestrzeni znajdziesz wiele sklepów internetowych oferujących odzież vintage.
Jeżeli jeszcze nigdy nie byłaś na zakupowym szaleństwie w second-handzie, zapoznaj się z moimi sposobami, jak kupować w lumpeksie!
Kto kupuje w lumpeksach?
Zanim przystąpisz do planowania swojego torunee, powinnaś wyzbyć się uprzedzeń. Zdarza się, że kupowanie w lumpeksach uchodzi za czynność gorszą. Totalna bzdura. Owszem, second-handy niejednokrotnie są ratunkiem dla osób, które mają ograniczony budżet. Jednak w żadnym wypadku nie należy wartościować ludzi, którzy kupują w sklepach z używaną odzieżą.
Podczas moich eskapad, zauważam coraz więcej młodych, oryginalnie ubranych ludzi (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Sporo jest również starszych pań. Mnie jednak to w zupełności nie przeszkadza, a wręcz cieszy - wiadome, ja mam zupełnie inny gust niż kobiety 60+ i jest małe prawdopodobieństwo, że zainteresują nas ubrania w podobnym stylu.
Sposoby wyceny towaru
W lumpeksach obowiązują dwa rodzaje płatności za towar: wycena bądź waga. W pierwszym przypadku rzecz ma odgórnie określoną cenę, w drugim natomiast cena ustalana jest w zależności od wagi. Najczęściej sklepy oferują różną cenę za kilogram w zależności od dnia tygodnia. Najwyższa cena obowiązuje w dniu dostawy. Towar zazwyczaj dostarczany jest co tydzień. Istnieją również miejsca, w którym raz w tygodniu wymieniany jest cały asortyment.
Ja najbardziej lubię kupować towar na wagę. Dosłownie za grosze można nabyć wyjątkowe i oryginalne rzeczy ;)
![]() |
Moje "drobne" jesienne zakupy - cztery swetry. |
Czy wszyscy mogą kupować w lumpeksie?
Czy kupowanie w lumpeksach jest dla wszystkich? Teoretycznie tak. Ja jednak uważam, że nie.
Trzeba mieć naprawdę ogromną cierpliwość - niejednokrotnie zdarza się, że przeglądasz mnóstwo wieszaków z okropnymi ciuchami. Jednak zapewniam cię, że cierpliwość popłaca. Gdzieś tam ukryte są wyjątkowe perełki, które tylko czekają na odkrycie.
![]() |
Ciąg dalszy jesiennych zakupów - mała torebka oraz skórzana torba-worek ;) |
Przed wizytą w second-handzie, dobrze jest określić się, czego tak naprawdę szukamy. Kojarzysz prawo przyciągania? W świecie second-handów również ono obowiązuje, ja je nazywam "lumpeksowym szczęściem". Jeżeli upatrzysz sobie konkretną rzecz o wiele łatwiej będzie ci ją odnaleźć, a w konsekwencji - kupić.
Pieniądze szczęścia nie dają, ale zakupy tak. A jeszcze więcej szczęścia dają zakupy, na które nie trzeba wydawać fortuny ;)
Też lubię kupować w second handach :) Jes tanio i orginalnie! Pozdrawiam
OdpowiedzUsuńTwój artykuł to świetny przewodnik po tym, co kupować i jak. Od siebie dodam tylko, że w lumpeksach zawsze szukam rzeczy, które są bardzo dobrej jakości. Sweterki z kaszmiru, jedwabne bluzki, wełniane płaszcze - tylko takie rzeczy tam kupuję, a w sumie 75% mojej garderoby to odzież z second-handu. Ostatnio w małym osiedlowym sklepiku znalazłam oryginalną, białą koszulę z Prady ;), a to i tak nie jest mój najlepszy zakup.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam :)
Kryterium jakości również stawiam na pierwszym miejscu :) Takie zakupy sprawiają najwięcej satysfakcji ;) Dziękuję Ci za komentarz i również pozdrawiam! ;)
Usuń