1 paź 2015

Czym są nasiona chia?

Ruszamy z kolejną odsłoną tekstów o superżywności. Do tej pory w cyklu pojawiły się dwa posty, pierwszy, wprowadzający, oraz 10 faktów o awokado.

Dziś natomiast na tapetę bierzemy mojego drugiego ulubieńca, czyli nasionka chia. 

Nasiona chia, zwane również szałwią hiszpańską bądź argentyńską, wywodzą się z Ameryki Łacińskiej. Ich niesamowite właściwości doceniane były już w starożytności przez Azteków, Majów oraz Inków. Co ciekawe, słowo chia, oznacza siłę. Można więc powiedzieć, że nasionka szałwii hiszpańskiej, ze względu na swoje niesamowite właściwości odżywcze, były dla starożytnych swego rodzaju energetykiem ;)

Co to jest chia?
Nasiona chia 
Chia występuje jako produkt w 100% naturalny oraz bezglutenowy. Nie jest modyfikowana genetycznie. Wyróżnia się dwa rodzaje: białą oraz czarną. Kolor nie ma tutaj tak naprawdę żadnego znaczenia, można spokojnie miksować ze sobą oba rodzaje ziaren. 

Niech was nie zwiedzie rozmiar - chia w kontakcie z wodą bądź innym płynem, pęcznieje i zwiększa swą objętość nawet kilkukrotnie! W ten sposób wypełnia nasz żołądek, dając na dłużej poczucie sytości. Dzieje się tak na skutek obecności błonnika (40% masy nasion chia, to właśnie błonnik), który jest odpowiedzialny za wchłanianie wody*.

*Dzięki swoim zdolnościom pochłaniania wody oraz tłuszczu, chia doskonale nadaje się również do zagęszczania sosów ;) 

Oprócz błonnika, chia zawiera białka oraz składniki mineralne (między innymi wapń, fosfor i magnez).

Zalecane spożycie wynosi około 20 g (1,5 łyżki stołowej) - w ten sposób dostarczymy około 140 kcal. Istotne jest, by nie przedawkować nasion ;) Zawierają one naprawdę dużo błonnika, może się zdarzyć, że nasz organizm "nie udźwignie" takiej ilości i w konsekwencji pojawią się zaparcia oraz wzdęcia.

Gdzie kupić nasiona chia?

Moda na zdrową żywność trwa w najlepsze, dlatego też nie powinno być większych problemów z zakupem nasionek. Można znaleźć je w supermarketach, np. Tesco (koszt około 10 złotych za 250 g), na Allegro, w Rossmannie bądź stacjonarnych sklepach ze zdrową żywnością.

Co zrobić z nasionami?

Szałwia hiszpańska w smaku jest neutralna, dlatego też dobrze współgra z innymi produktami - można dodawać ją do sałatek, ryżu, jogurtu bądź owsianki. Plusem jest to, że nie trzeba jej mleć (przy okazji mała lekcja języka polskiego, wyraz mielić używany jest w mowie potocznej, poprawna forma czasownika to mleć :D).

Na bazie nasion chia można również przygotowywać puddingi, za którymi w szczególności przepadam! Genialne smakują z mlekiem roślinnym (mój hit to mleko kokosowe <3) oraz świeżymi owocami.

Poniżej kilka inspiracji...
Jak zrobić pudding chia?

  • 2 łyżki stołowe nasion
  • 250 ml mleka roślinnego 
  • owoce według uznania
  • bakalie według uznania
Dwie łyżki stołowe chia zalewamy szklanką dowolnego mleka roślinnego i odstawiamy do lodówki, najlepiej na całą noc. Warto również w tak zwanym między czasie zamieszać zawartość ;) Ot, cała filozofia. Rano dekorujemy świeżymi owocami, dodajemy bakalie i cieszymy się pysznym i pożywnym śniadaniem!

Czy wiesz, że nasiona chia...

  1. ...zawierają pięć razy więcej wapnia niż 2% mleko;
  2. ...zawierają trzy razy więcej żelaza niż szpinak;
  3. ...zawierają siedem razy więcej witaminy C niż pomarańcza;
  4. ...zawierają dwa razy więcej potasu niż banany!

Co więcej...

są bogatym źródłem cennych kwasów Omega-3!

Czy nasiona chia goszczą w waszej kuchni? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać, w jaki sposób je spożywacie ;) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Napisz, co sądzisz