9 mar 2017

5 sposobów na obudzenie w sobie motywacji

Wiosna coraz bliżej, czas najwyższy odłożyć wymówki i wziąć się ostro do pracy. Jeżeli nie chcesz mieć poczucia rozgoryczenia i żalu, zacznij nad sobą pracować. Najlepiej od dziś, ba – od teraz!
Marnowanie czasu nigdy nie wyszło nikomu na dobre. Możesz biernie czekać na zmianę, jednak upływający czas, wybacz, nie działa na Twoją korzyść. Z dnia na dzień robi się coraz trudniej, a Ty obudowujesz swoje ego wymówkami, tworzysz trudny do przebicia mur. Łapiesz się na tym, że kolejny raz Ci się nie udało, a porażka jest wpisana w Twoje DNA. 


Czas przerwać złą passę! Zapoznaj się z moimi sposobami, by obudzić w sobie motywację i zacząć realnie działać! 

    Zdefiniuj swój sposób motywacji


Istnieją różne rodzaje motywacji. Na potrzeby tego wpisu wprowadzę rozróżnienie na motywację wewnętrzną oraz zewnętrzną.

Motywacja wewnętrzna charakteryzuje się dążeniem do zaspokajania swoich wewnętrznych potrzeb, natomiast zewnętrzna warunkowana jest stosowaniem systemu kar i nagród, które determinują powstawanie potrzeb, wywołując tym samym chęć ich zaspokojenia.

Innymi słowy, dążymy do tego, aby określić, który sposób motywowania jest bliższy memu sercu. Nie ma złego systemu motywowania się. Każdy z nas jest inny i działają na niego inne bodźce. Jak już ustalisz, co Cię zachęca do pracy i w jaki sposób, możesz mądrze kierować swoim systemem motywacji.

Zdefiniuj swój sposób motywacji

   Wypisz korzyści, które realnie odczujesz, gdy zaczniesz działać

 

Nazwanie korzyści, wypunktowanie ich, pozytywnie wpłynie na Twoją postawę – zyskasz nową energię do działania i odczujesz motywacyjnego kopa! Zobacz, jak niewiele dzieli Cię od poczucia spełnienia i satysfakcji! Czasem niewielka zmiana przynosi nieoczekiwanie wielki rezultat. Wystarczy jedną zmienną zastąpić inną bądź zrobić coś w zupełnie inny sposób, a może się okaże, że robisz coś efektywniej?

    Wykorzystaj czas


Mamy marzec, dni stają się coraz dłuższe, słońce wcześniej wstaje, a więc człowiekowi więcej się chce! Nawet taki drobiazg jak zmiana pogody, wyższa temperatura potrafią zdziałać motywacyjne cuda!

Nie bez przyczyny budzimy się wiosną do życia, tryskamy nową energią J Warto tę zwyżkę motywacyjną wykorzystać i na fali – działać!
 

    Dostrzeż pierwszy sukces          


Droga do osiągania celu może być bardzo ciekawą przygodą. Dąż do sytuacji, gdy to właśnie droga jest celem samym w sobie – ustawiaj sobie poprzeczkę coraz wyżej. Ciesz się z drobnych sukcesów, analizuj drogę swojego rozwoju i nie zapominaj o kontroli. Ustal swoje check-pointy i oceniaj swoje działania. Może któryś z obszarów wymaga poprawy?

UWAGA! Zazwyczaj, gdy pojawia się pierwszy sukces, my czujemy się jak zwycięzcy. Często zdarza się, że zachęceni pierwszym osiągnięciem, blokujemy nasze działania. Zamiast się rozwijać – stajemy w miejscu. 


   Notuj wyniki


Jestem zwolenniczką spisywania swoich planów, osiągnięć, itp. Taka ze mnie tradycjonalistka – zamiast zapisywania rzeczy w pamięci iphone’a, zdecydowanie wolę otworzyć kalendarz i ręcznie odnotowywać swoje zamiary.

Prowadząc swój dziennik/kalendarz/pamiętnik, łatwo jest wrócić się do danej sytuacji, łatwiej kontrolować swoje postępy.


7 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super rady :) Ja też właśnie wypisałam co ja robię aby znaleźć motywację ! Zapraszam http://acl-sport.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedys nie notowałam. teraz tak. W każdym podsumowanie miesiąca pisze, co mi sie udało osiagnąć. I przyznaję, że kiedy spoglądam na te posty, jestem z siebie dumna i chcę więcej!

  OdpowiedzUsuń
 4. dziś zdecydowanie brak mi motywacji:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba muszę założyć notatnik i monitorować swoje sukcesy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile w tym prawdy...wiosenne słońce naprawdę potrafi dodać energii do działania. Myślę, że sama powinnam w końcu zacząć zapisywać swoje plany, bo to co niezapisane niestety nie zawsze zostaje zrealizowane.

  OdpowiedzUsuń
 7. Notowanie wyników jest bardzo ważne, napędzają ochotę na dalsze działanie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Napisz, co sądzisz