15 wrz 2015

10 faktów o awokado - czyli jakie awokado wybrać, jak obierać awokado?

Cześć!

Ruszamy z cyklem o jedzeniu typu superfood, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o zdrowym jedzeniu! W temacie, pojawił się już jeden post wprowadzający.
Cykl o superżywności ma na celu przybliżyć Wam produkty, które powinniście uwzględnić w swojej diecie, by cieszyć się zdrowiem oraz pięknym i szczupłym ciałem ;)

Pozwólcie, że przedstawię Wam bohatera pierwszego posta - AWOKADO. 

#1 Awokado, zwane inaczej gruszką aligatora bądź smaczliwką, to owoc. Wiele osób pozostaje w błędzie, uważając awokado za warzywo.

#2 Jakie awokado kupić? Zapewne zauważyliście, że w sklepach można znaleźć dwa rodzaje: o gruszkowatym kształcie oraz bardziej okrągłe z grubszą skórką. Oto krótka instrukcja, jak sprawdzić czy awokado nadaje się do spożycia. 

Ułóż owoc na wierzchu swojej dłoni. Delikatnie zaciśnij wnętrze dłoni, nie obejmuj jednak awokado palcami. Jeżeli poczujesz, że awokado delikatnie "poddaje" się naciskowi twojej dłoni, jest ono gotowe do spożycia. Jeżeli, mimo nacisku, owoc pozostaje twardy, minie kilka dni zanim dojrzeje. Z kolei, jeśli poczujesz, że awokado jest bardzo miękkie, wręcz maziste, to znak, że jest ono przejrzałe. 

Najlepiej oczywiście kupować awokado dojrzałe, czyli delikatnie poddające się naciskowi naszej dłoni. 

Jakie awokado wybrać?
źródło: materiały prasowe
#3 Awokado jest kaloryczne - to jest fakt. Są to jednak tłuszcze korzystne dla naszego zdrowia, szczególnie mózgu. Kwasy tłuszczowe omega-3 oraz naturalnie występująca witamina E, to nie jedyne walory awokado. 

W średniej wielkości awokado znajduje się około 10 g błonnika - jest to dobra wiadomość dla osób, które dbają o linię ;) 

Owoc pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę K oraz jest bogate w foliany. Foliany natomiast, to cała rodzina rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, obejmująca kwas foliowy oraz jego pochodne. 

#4 Awokado jest dobre dla utrzymania szczupłej sylwetki oraz poprawia kondycję skóry i włosów. Wszystko to możliwe jest dzięki, wspomnianym już, witaminom z grupy B. 

W awokado znajduje się między innymi witamina B5, występująca również pod nazwą kwasu pantotenowego. Kwas ten z kolei jest niezbędny do produkcji przeciwciał, które ochraniają nasz organizm przed infekcjami bateryjnymi oraz wirusowymi. 

Witamina B5 jest także niezbędna w procesie regeneracji skóry - partycypuje w procesie odnowy tkanek, przyśpiesza gojenie się ran oraz zapobiega tworzeniu się zmarszczek. Co więcej, witamina B5 ma korzystny wpływ na stan i kondycję naszych włosów. Jedząc awokado wzmacniamy nasze pukle od wewnątrz oraz opóźniamy proces siwienia ;) 

#5 Warto również zaznaczyć, że w awokado znajduje się witamina B3 (PP), czyli niacyna. 

Niacyna również przeciwdziała wszelkim zmianom skórnym. Dodatkowo wspomaga pracę układu nerwowego. Pełni ważną funkcję i rozprawia się z tak zwanym złym cholesterolem i tłuszczem.

#6 Awokado zawiera dwa razy więcej potasu niż banan ;) 

#7 Awokado nadaje się nie tylko do jedzenia! Z miąższu możesz wykonać rewelacyjną maseczkę na skórę twarzy bądź maskę na włosy. Domowe specyfiki doskonale sprawdzą się w okresie jesienno-zimowym. Wykorzystuj więc jesienne wieczory i zafunduj sobie domowe spa. Dzięki właściwościom regeneracyjnym, twoja skóra będzie aksamitnie miękka i dobrze nawilżona. Awokado pobudza również syntezę kolagenu, regularne stosowanie maseczek pomoże ci opóźnić proces starzenia. 

Przykładowe maseczki? Wykorzystaj, to co masz pod ręką w kuchni. Przekrój awokado na pół, obierz jedną połówkę ze skóry. Rozgnieć ją widelcem bądź zblenduj na gładką masę. Dodaj kilka kropel oliwy z oliwek bądź sok z cytryny. Nałóż maseczkę na 15 minut, dokładnie zmyj letnią wodą. Ciesz się piękną, gładką i dobrze odżywioną skórą.

#8 Jak obrać awokado?
Zaczynamy od umycia owocu. Przekrój awokado wzdłuż na dwie połowy. Pamiętaj, aby nacięcie zrobić aż po samą pestkę.
Połówki awokado przekręcamy w przeciwnym kierunki et viola! Gotowe ;)

#9 Na samym początku obawiałam się kupować awokado. W końcu to spory owoc, nie jestem w stanie na raz zjeść całości. Awokado szybko ciemnieje i jest niedobre do spożycia. A ja tak bardzo nie lubię wyrzucać jedzenia!

Jest na to sposób. Przekrawając awokado na pół, w jednej części pozostaw pestkę. Połówkę z pestką umieść w pojemniku i włóż do lodówki. Zyskasz dzień bądź dwa - wszystko zależy, jak bardzo dojrzałe awokado kupiłaś.

#10  Na sam koniec ciekawostki - średnie awokado jest wielkości dziecka w 16 tygodniu swojego życia ;) 

Drzewka awokado, by wydać swój owoc potrzebują… miłości! Miłość ta przejawia się potrzebą wzrastania z drugim drzewem u boku :) Nie zdziwię Was, mówiąc, że owoce rosną parami? ;)

Awokado, według wierzeń azteckich, jest symbolem miłości i płodności ;) 


Moje sposoby na awokado

Do czego wykorzystać awokado w kuchni? U mnie króluje w guacamole oraz w koktajlach. 

Przepis na guacamole jest dziecinnie prosty: gotujemy jajka na twardo, obieramy ze skórki. Awokado również obieramy i rozgniatamy widelcem razem z jajem ;) Doprawiamy do smaku solą, pieprzem bądź innymi przyprawami :)

Domowe guacamole to bardzo dobra alternatywa dla wędlin bądź serków. Najlepiej smakuje ze świeżymi warzywami!

Jeżeli jesteście fanami smoothie i zielonych koktajli, awokado będzie doskonałym "zagęszczaczem". Moja ulubiona mieszanka: banan, mleko i smaczliwka. 

Smoothie z banana, awokado i mleka.
Awokado dobrze sprawdza się również w sałatkach (pokrojone w drobną kostkę) bądź w towarzystwie makaronów.

Na sam koniec garść inspiracji z Pinterest 










***

Jeżeli do tej pory omijaliście awokado szerokim łukiem, mam nadzieję, że się przełamiecie i spróbujecie. 


Gorąco polecam połączenie smakowe: awokado z jajkiem ugotowanym na półtwardo (z płynnym żółtkiem) - przepadniecie, obiecuję ;)

Jeżeli macie swoje magiczne sposoby, "jak ugryźć" awokado, dajcie koniecznie znać w komentarzach! :)

2 komentarze:

Napisz, co sądzisz